Ustawienia systemowe

Coraz częściej do pracy z trudnościami, pojawiającymi się w organizacji, trenerzy i doradcy wykorzystują metodę ustawień systemowych.

Jest ona oparta na doświadczeniach z pracy terapeutycznej z uwzględnieniem relacji w systemach rodzinnych, której twórcą jest niemiecki terapeuta Bert Hellinger. Metoda uzyskała ogromną popularność. Jest w obszarze psychologii największym fenomenem przełomu wieków. Przez wielu uznawana za zjawisko wręcz rewolucyjne. O skali zjawiska mogą świadczyć liczne kongresy na całym świecie, tysiące wydawnictw (książki, specjalistyczne czasopisma, wydawnictwa audio-video), ogromna ilość programów szkoleniowych.

Ustawienia systemowe spośród innych metod wyróżniają przede wszystkim dwie kwestie: oparcie w koncepcji „pierwotnego porządku” i wykorzystanie „efektu pola”.

„Pierwotny porządek” oznacza tu szereg reguł i zależności dotyczących hierarchii, wyrównania (brania i dawania) i przynależności do systemu. Działają one w systemach społecznych (np. rodzina, firma) niezależnie od tego, czy je sobie uświadamiamy lub czy się z nimi zgadzamy. Kiedy postępujemy wbrew temu porządkowi, pojawiają się problemy, które mogą być całkiem niezrozumiałe i niemożliwe do rozwiązania, gdy próbujemy posługiwać się tylko „normalną logiką”. Dzięki uznaniu „pierwotnego porządku” w ustawieniach pojawiają się rozwiązania zaskakujące zarówno swoją prostotą jak i głębią wyrażającą się w emocjonalnym poruszeniu.

„Efekt pola” wykorzystywany w pracy metodą ustawień oznacza, że istnieją inne niż powszechnie znane kanały przekazywania informacji. Okazuje się, że obce osoby mogą mieć dostęp do przenoszonych przez nas nieświadomie informacji na temat systemów do których przynależymy. Przy zachowaniu odpowiednich procedur w pracy z grupą dzięki „efektowi pola” i wykorzystaniu uczestników spotkania zyskujemy bezcenne informacje, które służą diagnozowaniu problemu klienta oraz poszukiwaniu rozwiązań. Są to informacje, które często nie są dostępne w inny sposób, lub do ich uzyskania potrzebne byłyby żmudne działania konsultingowe. Dzięki „efektowi pola” metoda ustawień jest szybka, trafna i stosunkowo tania.

Ustawienia systemowe pozwalają, jeśli klient się na to decyduje, zobaczyć powiązania pomiędzy obszarem osobistym (wychowanie, relacje w rodzinie, modele życia osobistego i zawodowego, świadome i nieświadome role i przekazy rodzinne) a funkcjonowaniem w pracy i w biznesie. Jest to opcja najbardziej rozwojowa. Oczywiście można prowadzić ustawienia czysto biznesowe bez dotykania obszaru osobistego

Jeżeli mają Państwo pytania do nas - prosimy o kontakt

O nas

Inspirujemy Zmiany...
to nasze motto, motywacja i cel działania...


Więcej »

Jesteśmy do Państwa dyspozycji

Adres: ul. Pionierów 46, 05-540 Zalesie Górne
Telefon: +48 535 105 209
Fax: (22) 756 59 41
E-mail: kontakt@alterna.pl


Więcej »

Szukaj

Mapa serwisu | Kontakt
Copyright © 2010 Alterna Sp. z o.o.